Danes je 29.11.2024

Input:

Krajši delovni čas zaradi starševstva

30.9.2024, , Vir: Verlag DashöferČas branja: 8 minut

2024.09.1.3 Krajši delovni čas zaradi starševstva

Strokovni avtorski kolektiv Odvetniške pisarne Bohl d.o.o.

S krajšim delovnim časom zaradi starševstva po podatkih ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, je v letu 2023 v Sloveniji delalo 13.647 staršev, od tega 334 očetov in 13.313 mater (1). Krajši delovni čas zaradi starševstva je ena od pravic iz zavarovanja za, starševsko varstvo, ki jo v 50. členu ureja Zakon o starševskem varstvu in družinskih prejemkih (Uradni list RS, št. 26/2014 s spremembami in dopolnitvami v nadaljevanju ZSDP-1). Temeljni namen pravice je zagotavljanje lažjega usklajevanja družinskega in poklicnega življenja staršem.

V skladu s tem zakonom ima pravico delati krajši delovni čas zaradi starševstva eden od staršev, ki neguje in varuje otroka do tretjega leta starosti, oziroma eden od staršev, ki neguje in varuje najmanj 2 otroka do osmega leta starosti najmlajšega otroka. Prav tako ima to pravico eden od staršev, ki neguje in varuje zmerno ali težje gibalno oviranega otroka ali otroka z zmerno ali težjo motnjo v duševnem razvoju tudi po tretjem letu starosti otroka, vendar ne dlje kot do 18. leta starosti otroka.

Pravica pa ne pripada vsem staršem, če je otrok zaradi zdravljenja, usposabljanja, vzgoje ali šolanja v zavodu ali zdravstveni ustanovi, v katerem ima celodnevno brezplačno oskrbo, pravica staršem ne pripada. Prav tako staršem pravica ne pripada v primeru, da je otrok v rejništvu. V obeh primerih pa to ne velja, če je obdobje krajše od 30 dni.

Krajši delovni čas mora obsegati najmanj polovično tedensko delovno obveznost, tako mora upravičenec delati